Counter Strike – Najbardziej popularna gra akcji. Czym jest CS?

Counter Strike - Najbardziej popularna gra akcji. Czym jest CS?
Counter Strike – Najbardziej popularna gra akcji. Czym jest CS?

Counter Strike to fenomen na skalę światową w kategorii gry akcji na PC, a obecnie także jako platforma turniejowa. Pierwsza wersja gry powstała już blisko 20 lat temu, tymczasem w dalszym ciągu miesięcznie gra w nią około 300 tysięcy ludzi. Zawodnicy CS GO, bo tak nazywa się graczy w Counter Strike’a, tworzą rozbudowaną społeczność na całym świecie, a co miesięczne statystyki wyników oraz ilości aktywnych graczy wzbudzają wśród nich wiele emocji.

Counter Strike przeniósł gry akcji na PC na wyższy poziom

Historia Counter Strike’a rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy gry akcji na PC zostały zdominowane przez jeden tytuł: Quake. Była to pierwsza tego typu “strzelanka” czyli gra oparta na wcieleniu się w bohatera przemieszczającego kolejne mapy i zabijającego za pomocą różnych broni mniej lub bardziej przerażające stwory. Gra miała charakterystyczny klimat, oprawę dźwiękową i jak na tamte czasy, była dość realistyczna. Rok później wyszła wznowiona edycja, Quake II, a wraz z nią możliwość rozgrywki sieciowej. Od tego momentu gracze mogli nie tylko walczyć ze stworami ze świata gry, ale mogli to robić wspólnie, jeśli byli w jednej sieci LAN. Warto wspomnieć, że druga wersja Quake’a była autorstwa Minha Le, który ukrywał się pod pseudonimem Gooseman. To jemu zawodnicy CS GO na całym świecie zawdzięczają także powstanie Counter Strike’a, który był jego kolejnym projektem.

Minh Le wraz z wytwórnią A-Team wykorzystali silnik gry Half-Life, ponieważ był bardzo realistyczny i zawierał w sobie modele i mechanikę, która dawała wiele możliwości. Pierwsza wersja została udostępniona publicznie w 1999 roku i zawierała jedynie kilka map i 9 rodzajów broni. Możliwy był tylko jeden typ rozgrywki, który stał się charakterystyczny dla CS’a. Obecnie gra polega na wcielaniu się w rolę antyterrorystów lub terrorystów. Jedni muszą bronić tzw. bombsite’u, czyli miejsca, w którym ustawiony jest ładunek wybuchowy lub uwolnić zakładników, drudzy natomiast mają pilnować zakładników lub podłożyć bombę. W pierwszej wersji możliwe było jedynie odbijanie zakładników.

Rola społeczności w rozwoju gry

Popularność gry sprawiła, że sami gracze zaczęli tworzyć kolejne mapy, tzw. łatki naprawiające pewne niedociągnięcia i modyfikować grę według własnych potrzeb. Wiele map, które aktualnie stanowi integralną część gry jest tworem zapalonych fanów, a nie samych twórców, którzy w dowód uznania dla inwencji graczy, wcielili ich pomysły w grę. W roku 2000 Counter Strike przykuł uwagę wytwórni Valve, która wykupiła prawa do gry. Wkrótce na rynku pojawiła się wersja 1.6, jaka okazała się prawdziwym hitem. Dodatkowo, w roku 2003 zadebiutowała platforma Steam, za pomocą której obecnie gra większość fanów CS. Counter Strike: Global Offensive to najbardziej aktualna wersja gry, która przyciąga przed ekrany komputerów setki tysięcy zawodników, a na turnieje drugie tyle fanów e-sportu.

Zawodnicy CS GO – piłkarze świata gier

Counter Strike jest stałym elementem wielu najpopularniejszych turniejów i lig e-sportowych, takich jak m.in. Electronic Sports World Cup, World Cyber Games, Electronic Sports League czy DreamHack. Ponieważ rozgrywka Counter Strike polega na starciu dwóch grup, jest to e-sport drużynowy. Zawodnicy CS Go znani są zarówno indywidualnie pod swoimi nickami, jak i drużynowo. Do historii CS’a przeszło wiele drużyn, takich jak Ninjas in Pyjamas, Fnatic, LDLC/EnvyUs czy Luminosity. Starcia największych dostarczały i dostarczają emocji fanom porównywalnych do tych, jakie pojawiają się w czasie meczów piłki nożnej ligi mistrzów. Aby wspiąć się na taki poziom, trzeba jednak przez długi czas trenować, rozgrywając niezliczoną ilość rozgrywek, ucząc się na pamięć map, rozwijając swoją zręczność i refleks. Warto wspomnieć, że Polacy zajmują wiele miejsc w rankingach najlepszych graczy na świecie.

Po Counter Strike’u gry akcji na PC przestały już być tym samym. Oczywiście dużą rolę w późniejszych latach odegrał w tym także internet, jednak to właśnie CS pokazał graczom możliwości, jakie niesie ze sobą emocjonująca rozgrywka sieciowa.

 


Zobacz także: Wiedźmin 3. Skąd taki sukces polskiej gry na świecie? [Wyjaśniamy]


 

Counter Strike – Najbardziej popularna gra akcji. Czym jest CS?
5 (100%) 1 vote

Post Author: admin