E-Sport. Przyszłość sportu jest w sieci? Czym jest e-sport?

E-Sport. Przyszłość sportu jest w sieci? Czym jest e-sport?
E-Sport. Przyszłość sportu jest w sieci? Czym jest e-sport?

E-sport to połączenie dwóch słów: elektroniczny i sport. Dla wielu osób brzmi to jak oksymoron, czyli wyrażenie złożone ze słów o przeciwnym znaczeniu. Czym w praktyce jest e-sport? Polska drużyna, która odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej to…? Jakie gry e-sportowe są najbardziej popularne?

E-sport – polska definicja

Sport elektroniczny to granie w określone gry video na poziomie zaawansowanym w celu zdobywania jak najlepszych wyników w zestawieniu z innymi zawodnikami. Nie wystarczy grać w zaciszu własnego domu – gry e-sportowe wymagają stałego połączenia z internetem i polegają na rozgrywkach w czasie rzeczywistym z graczami z całego świata. Organizowane są turnieje, w czasie których zawodnicy lub drużyny rozgrywają partie swoich ulubionych gier i wygrywają realne nagrody pieniężne. A te są niemałe i porównywalne do pieniędzy zarabianych przez “prawdziwych” sportowców. Szacuje się, że w 2020 roku rynek gier e-sportowych będzie wynosił ok. 2,5 miliarda dolarów. Nagrody w turniejach o międzynarodowej sławie, takich jak Intel Extreme Masters to nawet kilka milionów dolarów dla zwycięskiej drużyny.

Gry e-sportowe – na czym polegają?

Przyjmuje się, że gry e-sportowe zamykają się w trzech głównych kategoriach: “strzelance”, strategii i sportowej. Najłatwiej zrozumieć, czym jest kategoria sportowa – do niej zaliczane są gry video, które imitują prawdziwe mecze, np. piłkarskie, takie jak FIFA. Do gier strategicznych zalicza się najpopulerniejszą grę e-sport na świecie, czyli Starcraft, w którym zawodnicy pracują nad opanowaniem galaktyki. Z kolei strzelanki to takie pozycje jak Call of Duty, Quake czy Counter Strike, w których gracz wciela się w postać mającą do wykonania zadanie drużynowe, a przy okazji starającą się “zabić” drużynę przeciwnika.

E-sport – Polska i jej reprezentacja

Każdy kraj ma swój ulubiony e-sport. Polska nie jest tutaj wyjątkiem. Do najpopularniejszych gier e-sportowych w kraju nad Wisłą należy bez wątpienia Counter Strike Global Offensive, w którym osiągamy rokrocznie wysokie miejsca na międzynarodowych turniejach. Do najpopularniejszych drużyn w Polsce zalicza się Nynjas in Pyjamas, Virtus.pro, Team Kinguin czy x-com team.

Kto gra w e-sport?

Gry e-sport to obecnie hobby głównie młodych ludzi, ale nie są to jedynie nastolatkowie i dwudziestokilkulatkowie. Wśród najlepszych, światowej klasy zawodników jest sporo trzydziestolatków, którzy byli pierwszym pokoleniem dorastającym z grami video. Wbrew pozorom, nie jest to męska dziedzina – wśród zawodników grających w takie tytuły jak League of Legends czy Heartstone jest bardzo wiele dziewczyn i kobiet, które osiągają wysokie miejsca na międzynarodowych turniejach.

Warto wiedzieć, że w Polsce pojawia się coraz więcej klas o profilu e-sportowym w Zespołach Szkół Zawodowych. W trakcie zajęć uczniowie uczą się manewrów, technik gry i doskonalą swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów. Poznają także inne gry e-sportowe, formują drużyny i stawiają pierwsze kroki na ścieżce kariery profesjonalnego e-zawodnika. Z pewnością dzięki e-sportowi dla wszystkich fanów gier otwiera się nowy sposób na życie.

 


Zobacz także: Fifa Ultimate – Jak grać w FUT? Porady i triki


 

E-Sport. Przyszłość sportu jest w sieci? Czym jest e-sport?
5 (100%) 1 vote

Post Author: admin