Gry FPP: Popularna formuła angażuje coraz więcej graczy. Cel-Pal!

Gry FPP: Popularna formuła angażuje coraz więcej graczy. Cel-Pal!
Gry FPP: Popularna formuła angażuje coraz więcej graczy. Cel-Pal!

Fallout, GTA, Battlefield, czy Minecraft to gry które zaliczają się do gatunku FPP. Co kryje się za tą nazwą, dlaczego te tytuły stają się coraz bardziej popularne i jaka będzie ich przyszłość – na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym tekście.

FPP czyli widok z pierwszej osoby

W ciągu ostatnich 20 lat branża gier rozrosła się do astronomicznych wielkości. Jeśli tylko dysponujemy komputerem stacjonarnym, laptopem, tabletem lub smartfonem możemy korzystać z ogromnej bazy różnorodnych produkcji – od symulatora prowadzenia farmy, przez przygodówkę z elementami horroru, po sieciową strzelankę. Bez względu na tematykę, elementem który w dużym stopniu decyduje o zaangażowaniu gracza jest perspektywa rozgrywki. Gry FPP PC to skrót od od angielskiego zwrotu First Person Perspective, który oznacza widok z pierwszej osoby. Podczas rozgrywki w produkcję tego typu użytkownik widzi świat oczami głównego bohatera. Co za tym idzie nie ma możliwości dostrzegania w tym samym momencie tyłu postaci lub jej wyglądu. Do najpopularniejszych FPP gier należą strzelanki pierwszoosobowe, a także:

 • gry przygodowe (np. “Agony”, “Observer”),
 • gry fabularne (np. “The Elder Scrolls”),
 • gry wyścigowe (np. “Traffic Rider”),
 • symulatory (symulatory lotu np. “Il-2 Sturmovik: Cliffs of Dover”).

FPP gry potrafią zaangażować gracza, pozwalają wczuć się w postać i intensywniej przeżywać razem z nią wzloty i upadki.

Gry FPP PC, a TPP

Gry FPP PC z roku na rok zyskują na popularności. Podobnym gatunkiem elektronicznej rozrywki jest TPP. To skrót od angielskiego wyrażenia third-person perspective, co oznacza perspektywę trzeciej osoby. Gracz widzi swoją postać oraz stworzony świat zza jej pleców. Przykładami gier oferujących perspektywę TPP są:

 • “Wiedźmin 3: Dziki Gon”,
 • “God of War”,
 • “Fallout”,
 • “Assassin’s Creed Origins”,
 • “Detroit: Become Human”.

Niektóre produkcje umożliwiają zarówno możliwość perspektywy gry FPP PC oraz TPP.

FPP gry – jaki tytuł wybrać?

Rynek elektronicznej rozrywki oferuje bardzo dużo tytułów z gatunku gry FPP PC. Aby nie pogubić się w gąszczu różnorodnych produkcji przedstawiamy Wam kilka pozycji, które cieszą się uznaniem krytyków oraz społeczności gamerów:

 • “Call to Arms” – strzelanka z elementami akcji wydana w 2018 roku przez studio Digitalmindsoft. Elementem o którym warto wspomnieć w przypadku tej gry jest realistyczna broń używana dziś przez żołnierzy z różnych armii.
 • “Kingdom Come: Deliverance” – to nowość z gatunku FPP gry, wydana na początku 2018 roku. Oparty na silniku CryEngine 3, tytuł z gatunku RPG fabularnie nawiązuje do wojen husyckich.
 • “DriveClub VR” – to tytuł, który wykorzystuje perspektywę FPP w połączeniu z najnowszą technologią – goglami PlayStation VR. W grze możemy ścigać się samochodami po trasach o różnej trudności.
 • “The Forest” – gra z gatunku survival horror stworzona przez studio SKS Games. Gracz musi wcielić się w postać mężczyzny, który jako jedyny przeżył katastrofę samolotu i znalazł się na odciętej od cywilizacji wyspie.
 • “Generalne remonty domów: House Flipper” – propozycja z gatunku symulatorów, w której gracz wciela się w inwestora kupującego i remontującego domy.
 • “Minecraft” – choć ten tytuł bardziej odpowiada craftingowi (wytwórstwo) to została tu zastosowana perspektywa widoku z pierwszej osoby. “Minecraft” pozwala na zupełną dowolność w budowaniu przez gracza otaczającego go świata oraz samodzielnego tworzenia przygód.

Trendy wskazują, że w przyszłości gry FPP będą zdobywać popularność coraz większej liczby osób. To doskonała forma rozrywki, która angażuje już od pierwszych chwil i dostarcza niezapomnianych emocji.

 


Zobacz także: Gry MMO i RPG – Sprawdź nasze propozycje. Ranking TOP 10 najlepszych tytułów.


 

Gry FPP: Popularna formuła angażuje coraz więcej graczy. Cel-Pal!
5 (100%) 1 vote
Gry / przez

Post Author: admin