Gry MMO i RPG – Sprawdź nasze propozycje. Ranking TOP 10 najlepszych tytułów.

Gry MMO i RPG - Sprawdź nasze propozycje. Ranking TOP 10 najlepszych tytułów.
Gry MMO i RPG – Sprawdź nasze propozycje. Ranking TOP 10 najlepszych tytułów.

Świat gier komputerowych przepełniony jest produkcjami o bardzo różnorodnej tematyce. Jednak kiedy na sklepowe półki co miesiąc trafia nawet kilkadziesiąt nowych tytułów łatwo się w tym pogubić i przegapić coś naprawdę ciekawego. Nasz ranking TOP 10 najlepszych tytułów RPG i MMO został oparty o opinie graczy z całej Polski. Szczególnie uwzględniliśmy w nim rodzime produkcje więc jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Czym są gry RPG?

Może mieliście okazję zagrać lub usłyszeć o fabularnych grach towarzyskich, potocznie nazywanych także grami wyobraźni. Mimo z góry ustalonych zasad i mechaniki jest to rodzaj rozrywki pozwalający na dużą kreatywność ze strony gracza. Często wygląda to tak, że grupa znajomych spotyka się na tak zwaną sesję i pod okiem mistrza gry przeżywa przygody w fantastycznym, postapokaliptycznym, czy cyberpunkowym świecie. Wraz z rozwojem nowych technologii twórcy czerpiąc z bogactwa gier wyobraźni przenieśli ich realia do komputerów. W elektronicznym świecie użytkownik może stworzyć swojego bohatera, nadać mu cechy, zdobywać umiejętności, skompletować strój i realizować misje opracowane przez autorów gry.

O co chodzi w MMO?

MMO to skrót od angielskiego zwrotu massively multiplayer online game. Idea gier należących do tego gatunku skupia się na sieciowości oraz możliwości interakcji z innymi użytkownikami. MMO charakteryzuje się także:

  • wymaganiem podłączania do internetu,
  • wielopoziomową komunikacją (tekstową, głosową, a nawet video),
  • rozbudowaną walką (online, często z udziałem wielu użytkowników w tym samym czasie),
  • możliwość handlu.

W kontekście gier MMO warto wyróżnić także dwa rodzaje gier z tego gatunku – MMORPG oraz MMOSG. Pierwszy z wyżej wymienionych podgatunków to połączenie przygodowego świata RPG razem z sieciowością MMO np. World of Warcraft. MMOSG to rodzaj gier dostępnych wyłącznie za pomocą przeglądarki internetowej, czy smartfonu w której czynnikiem przeważającym za wygraną użytkownika jest strategia.

Top 10 polskich RPG, MMO i nie tylko

Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz dodatek Serca z Kamienia (2015) – to polskie RPG stworzone przez studio CD Project. Trzecia i ostatnia odsłona przygód Geralta z Rivii została opracowana na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Gra Wiedźmin 3: Dziki Gon wygrała w prestiżowym konkursie Golden Joystick Awards aż pięć nagród i została okrzyknięta najlepszą grą roku 2015.

The Elder Scrolls (1994-…) – seria gier RPG znanych także pod skróconą nazwą TES. W grze możemy podróżować po ogromnym otwartym i pełnym interakcji kontynencie Tamriel.

Immortal Planet (2017) – polskie RPG, którego autorem jest niezależny twórca Tomasz Wacławek. Klimat rozgrywki kojarzy się ze stylem retro. Gracz zostaje przeniesiony na zimną planetę gdzie pod postacią nieśmiertelnego wojownika musi wydostać się z grobowca, a przy tym poznać tajemnice miejsca w którym się znalazł.

Final Fantasy (1987-2016) – gry RPG stały się popularne także w Japonii, gdzie Hironobu Sakaguchi razem z firmą Square Enix stworzyli przygodówkę w świecie fantasy z elementami fantastyki naukowej.

Warframe (2013) – nie jest to polskie MMO, jednak twórcy stworzyli dla mieszkańców nadwiślańskiego kraju specjalną wersję językową. Warframe to rodzaj Shooter MMO w świecie si-fi.

Clash of Swords (2014) – polskie MMO stworzone i wydane przez AMJ Solutions w którym głównym wątkiem jest konflikt 6 ras: Ludzi, Elfów, Krasnoludów, Orków, Nieumarłych i Minotaurów.

League of Legends (2009) – jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier MMO, która w ciągu kilku lat od wydania urosła do rangi e-sportu.

World of Warcraft (2004) – ten tytuł można uznać za poprzednika i starszego brata popularnego LoL’a. Producentem gry jest firma Blizzard Entertainment. Rozgrywkę rozpoczynamy od wyboru rasy oraz klasy postaci, co także definiuje to do której frakcji wielkiego konfliktu należymy.

World War 3 (2019) – to tytuł na który przyjdzie nam jeszcze poczekać, bo jego premiera przewidziana jest na rok 2019. World War 3 jest polskim MMO RPG stworzonym przez gliwickie studio The Farm. Akcja rozgrywać się będzie w samym centrum fikcyjnego konfliktu, a gracz wcieli się w rolę żołnierza walczącego po jednej ze stron.


Zobacz także: E-Sport. Przyszłość sportu jest w sieci? Czym jest e-sport?


Gry MMO i RPG – Sprawdź nasze propozycje. Ranking TOP 10 najlepszych tytułów.
5 (100%) 1 vote
Gry / przez

Post Author: admin