Gry przygodowe. Niekończąca się rozgrywka.

Gry przygodowe
Gry przygodowe

Bezludna wyspa, średniowieczna Anglia, a może postapokaliptyczne opuszczone miasto? Gry przygodowe na PC to doskonała rozrywka oraz wspaniała podróż po najróżniejszych zakątkach prawdziwego lub fikcyjnego świata. Przekonaj się już teraz!

Witaj przygodo!

Pierwszymi inspiracjami twórców gier wideo były książki, muzyka, filmy oraz podróże. To na podstawie wspomnień oraz wcześniej wykreowanych na przykład na papierze światów, powstawały pierwsze przygodowe tytuły. Nazwa ich gatunku jest tłumaczeniem z angielskiego wyrażenia adventure game. To nawiązanie do stworzonej przez Willa Crowthera w 1972 roku gry tekstowej zatytułowanej “Colossal Cave Adventure”. Pierwszej elektronicznej formy rozrywki, która zapoczątkowała nowy gatunek. Dziś gry przygodowe na PC oraz gry dla dzieci przygodowe składają się z następujących elementów:

 • narracja,
 • eksploatacja świata,
 • sterowanie bohaterem lub bohaterami,
 • rozwiązywanie zagadek, misji,
 • zbieranie obiektów/przedmiotów.

Gry przygodowe na PC cieszą się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych, Europie, a także w Azji gdzie prym wśród elektronicznych rozgrywek wiedzie tak zwana powieść wizualna. Polega ona na przedstawieniu użytkownikowi historii z możliwością wyboru ścieżki rozwoju bohaterów oraz zakończenia. Wszystko jest wzbogacone ruchomymi obrazami, grafikami, czy efektami dźwiękowymi.

Gry dla dzieci przygodowe

Gry dla dzieci przygodowe to doskonała forma rozrywki adresowana do najmłodszych. Jest to nie tylko forma odstresowania po wyczerpującym dniu w szkole, ale także możliwość rozwoju kreatywnego myślenia, czy umiejętności radzenia sobie z presją czasu. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji gier dla dzieci przygodowych, które cieszą się szczególną popularnością oraz uznaniem:

 • AUTA – to gra zainspirowana filmem animowanym o tym samym tytule, który został stworzony przez studia Pixar oraz Disney.
 • HUGO – to kultowy tytuł z gatunku gry dla dzieci przygodowe, wydany w 2003 roku. Świat poznajemy z perspektywy wesołego trolla Hugo, który swoją popularność zdobył za sprawą serialu telewizyjnego.
 • SONIC – to cała seria gier przygodowych z elementami zręcznościowymi. Niebieski jeż Sonic ma za zadanie zlikwidować dziury w czasoprzestrzeni.

Gry przygodowe na PC także dla dorosłych?

Nie tylko najmłodsi mogą czerpać z bogactwa gier przygodowych na PC.  Także dla dorosłych znajdzie się kilka ciekawych tytułów:

 • “Najdłuższa Podróż” (2000) – 50 bohaterów i 100 lokacji to elementy, które składają się na ogromny sukces gry “Najdłuższa Podróż”. Elektroniczna forma rozrywki stworzona przez studio FunCom przedstawia historię April Ryan, która musi uratować dwa światy – Arcadię oraz Stark.
 • “Life is Strange” (2014) – produkcja, która obok “Wiedźmina 3: Dziki Gon” została okrzyknięta jedną z najlepszych gier 2015 roku. W “Life is Strange” gracz wciela się w postać osiemnastoletniej Max Caufield, która przeprowadza tajemnicza śledztwo.
 • “Silent Hill” (1999) – to gra przygodowa osadzona w realiach survival horroru. Bohaterem produkcji jest Harry Mason, który razem z córką wybiera się do do tytułowego miasta Silent Hill. Przez zbieg okoliczności Harry doświadcza osobistej tragedii.
 • “The Neverhood” (1996) – tytuł stworzony przez Douga TenNapela w technice poklatkowej. Akcja rozgrywa się w plastelinowym świecie, gdzie zadaniem użytkownika jest wcielenie się w postać Klaymena. Jego zadaniem jest rozwiązanie zagadki swojego pochodzenia.

Wyżej przedstawione tytuły to absolutne klasyki z gatunku gier przygodowych. Sięgnięcie po nie będzie odskocznią od codzienności i zagwarantuje godziny doskonałej rozrywki.

 


Zobacz także: Gry Snajperskie. Celne strzały i nerwy ze stali.


 

Gry przygodowe. Niekończąca się rozgrywka.
5 (100%) 1 vote
Gry / przez

Post Author: admin