Gry strategiczne. Strategia to podstawa.

Gry strategiczne
Gry strategiczne

Logiczne myślenie, długoterminowe planowanie i kreatywność to umiejętności, którymi powinien wykazywać się doświadczony fan gier strategicznych. To nie tylko forma odskoczni, czy relaksu po ciężkim dniu, ale także możliwość doskonalenia umiejętności, które z praktycznego punktu widzenia przydadzą się w realnym życiu. Poznaj najlepsze gry strategiczne online!

Strategia przenosi się na smartfony

Choć komputery stacjonarne nadal królują na rynku gier wideo, to raporty instytutów badawczych podają, że z roku na rok rośnie pozycja rozrywki dedykowanej urządzeniom mobilnym. Ze statystyk wynika, że cała branża gamingowa w 2017 sięgała wartości 116 miliardów dolarów. 43% tej kwoty stanowiły zyski pochodzące z aplikacji tworzonych na smartfony i tablety. Zarówno polskie gry strategiczne jak i zagraniczne doskonale przyjęły się wśród posiadaczy urządzeń mobilnych. Między innymi dlatego, że w większości przypadków tytuły zaliczane do tego gatunku nie posiadają bardzo skomplikowanej grafiki. Rozgrywka w Najlepszych grach strategicznych online odbywa się w czasie rzeczywistym lub systemie turowym. Oznacza to, że do danej produkcji wracamy często, ale na krótko, co idealnie sprawdza się na przykład podczas jazdy komunikacją miejską.

StarCraft – Król nad królami

Rok 1998 uznaje się za przełomowy dla wszystkich fanów strategii. Wydany przez firmę Blizzard Entertainment StarCraft to najprawdopodobniej najtrudniejsza, a zarazem wyjątkowo wciągająca produkcja z gatunku najlepsze gry strategiczne online. Rozgrywka zaliczana jest do gatunku RTS, czyli real-time strategy. W StarCrafcie liczy się każda, nawet najmniejsza decyzja, a gracz nie ma ani chwili na zastanowienie. Naukowcy z Queen Mary and University College London w swoich badaniach udowodnili, że popularna gra, jest nie tylko doskonałą formą rozrywki, ale także rozwija płynność poznawczą. To cały zespół funkcji w mózgu odpowiadający za logiczne myślenie i podejmowanie decyzji. Także zawodowi gracze StarCrafta są zgodni, że jest to produkcja, która nie tylko ćwiczy skupienie, ale także sprawia że jesteśmy bardziej świadomi wyborów, których dokonujemy i ich konsekwencji.

Polskie gry strategiczne

Rodzime studia także mogą się poszczycić ciekawymi polskimi grami strategicznymi. Poniżej prezentujemy kilka tytułów na które warto zwrócić uwagę:

  • Scythe: Digital Edition (2018) – adaptacja gry planszowej inspirowanej grafikami Jakuba Różalskiego, które zalicza się do tak zwanego uniwersum 1920+. Produkcja została stworzona przez polskie studio The Knights of Unity. Zadaniem gracza jest wcielenie się w jedną z frakcji rywalizujących ze sobą w alternatywnym roku 1920 i doprowadzić do dominacji nad Europą Wschodnią.
  • Frostpunk (2018) – gra strategiczno-przygodowa z elementami survivalu opracowana przez 11bit Studios. Akcja rozgrywa się w fikcyjnej, mroźnej krainie gdzie zadaniem gracza jest zbieranie i zarządzaniem surowcami tak aby jego postać mogła przetrwać.
  • This War of Mine (2014) – to także produkcja stworzona przez firmę 11bit Studios z gatunku polskie gry strategiczne. Rozgrywka polega na sterowaniu cywilami, którzy próbują przetrwać wojnę. Zadaniem gracza jest pozyskiwanie żywności oraz leków, o które bardzo trudno w oblężonym mieście.

Najlepsze gry strategiczne online

Rynek elektronicznej rozrywki jest nasycony różnorodnymi produkcjami. Poniżej przedstawiamy najlepsze gry strategiczne online, które warto wypróbować na komputerze, tablecie, czy smartfonie:

  • Warcraft (1994) – gra od której wszystko się zaczęło… Jedna z pierwszych produkcji reprezentujących gatunek strategii czasu rzeczywistego.
  • 2048 (2014) – kultowy tytuł opracowany przez włoskiego programistę Gabrielego Cirulli. Chociaż to bardziej gra logiczna, to jednak przy każdym ruchu trzeba wykazać się wcześniej przyjętą strategią i znać konsekwencje wszystkich podejmowanych przez siebie działań.
  • Clash Royale (2016) – gra dostępna na urządzenia mobilne z gatunku MOBA (ang. multiplayer online battle arena), łącząca strategię czasu rzeczywistego z ograniczoną liczbą graczy oraz możliwość pojedynków online.
  • Plemiona (od 2003 roku) – tytuł, który mimo upływu lat wciąż cieszy się dużą popularnością wśród fanów gier. Tytuł wydany w 2003 umożliwiał rozgrywkę za pomocą przeglądarki internetowej. W 2011 twórcy wprowadzili “Plemiona” świat urządzeń mobilnych, tworząc aplikację dostępną na Androida i iOS.


Zobacz także: Gry symulatory. Wczuj się w inną rolę w najlepszych symulatorach.


Gry strategiczne. Strategia to podstawa.
5 (100%) 1 vote
Gry / przez

Post Author: admin