Gry survivalowe – Tematyka post-apo w świecie gier komputerowych

Tematyka post-apo w świecie gier komputerowych
Tematyka post-apo w świecie gier komputerowych

Zastanawiałeś się kiedyś, czy byłbyś w stanie przetrwać w świecie ogarniętym pandemią z krwiożerczymi zombie, zmutowanymi zwierzętami, czy wrogo nastawioną sztuczną inteligencją? Pora sprawdzić swoje umiejętności, a przy okazji dostarczyć sobie odrobinę rozrywki. Sprawdź jakie są najpopularniejsze gry o survivalu.

Skąd wzięło się post-apo?

Chociaż pierwsze wizje twórców literatury fantastycznej były pełne pozytywnej nadziei to z upływem lat ten gatunek zdominowały mroczne, ponure, a czasami nawet krwawe historie. Tak powstał nurt postapokaliptyczny znany z dzieł takich jak „Mad Max”, „Matrix”, czy „I Am Alive”. Książki, muzyka, filmy i gry tworzone w tym klimacie opowiadają o losach różnych bohaterów tuż po kataklizmie takim jak:

 • pandemia,
 • katastrofa ekologiczna,
 • wojna,
 • wybuch jądrowy,
 • najazd obcej cywilizacji.

Dodatkowo wśród wątków poruszanych w produkcjach postapokaliptycznych można wymienić:

 • konflikt,
 • kataklizm,
 • samotność,
 • mesjanizm, ratowanie świata,

Twórcy gier postapokaliptycznych, które w popkulturze pojawiły się stosunkowo niedawno dużo czerpali z literackich wizji świata. Jednak produkcji survivalowych nie traktuje się jako osobnego gatunku elektronicznej rozrywki. Środowisko gamerów uznało tytuły o takie tematyce jako podgatunek gier akcji.

Najlepsze gry survivalowe na PC

Aby ułatwić Wam zadanie przedstawiamy najlepsze gry survivalowe na PC, które cieszą się uznaniem zarówno krytyków, doświadczonych gamerów, jak i początkujących graczy:

 1. Frostpunk (2018) – zestawienie gier o survivalu otwiera tytuł stworzony przez polską firmę 11bit Studios. Świat Frostpunku to mroźna, nieprzyjazna dla człowieka kraina. Zadaniami gracza są: zbieranie surowców, zarządzanie nimi oraz podejmowanie skomplikowanych, istotnych z punktu widzenia rozgrywki decyzji.
 2. 60 Seconds! (2015) – gry o survivalu często nawiązują do tematyki wojny nuklearnej, czy awarii elektrowni atomowej. W 2015 roku polskie studio Robot Gentleman wydało produkcję o nazwie „60 Seconds!”. Po przeczytaniu tych kilku zdań możemy się domyślić, że w tej grze to właśnie czas jest najistotniejszy. Użytkownik steruje ojcem typowej amerykańskiej rodziny, który ma minutę na udanie się z bliskimi oraz potrzebnymi zapasami do schrony przeciwatomowego. Później następuję wybuch wojny, więc gracz musi poradzić sobie z bieżącymi problemami takimi jak: ograniczenie racji żywnościowych, czy plaga karaluchów.
 3. Minecraft (2011) – absolutny klasyk z gatunku gry survivalowe na PC. Jest to jedna z niewielu produkcji w których gracz ma praktycznie nieograniczone możliwości. Jednak podczas ustawienia trybu przetrwania (ang. survival) musimy dbać o to żeby nasza postać zawsze była najedzona, a wokół niej znajdywało się bardzo dużo światła. Pozwala to na połączenie zarówno kreatywności jak i reguł, które sprawiają, że każda rozgrywka jest trudniejsza i ciekawsza.
 4. Dead Island (2011 i 2014) – to dwie odsłony gier survivalowych na PC. Produkcje są połączeniem gier akcji oraz horroru w którym szczególnie liczy się przetrwanie postaci. Akcja „Dead Island 1” rozgrywa się na terenie kurortu Royal Palms Resort na wyspie Banoi w Papui-Nowej Gwinei. W hotelu wybucha tajemnicza epidemia zmieniająca ludzi w zombie, na którą odporne są tylko 4 osoby. „Dead Island 2” wydana w 2014 roku opowiada o losach postaci, które przetrwały kilka miesięcy po wydarzeniach z wyspy Banoi. Epidemia zdołała dotrzeć do Kalifornii, czy ktoś zdoła ją powstrzymać?
 5. Don’t Starve (2013) – poznajcie Wilsona, wiktoriańskiego naukowca i niezwykłego dżentelmena! Demon Maxwell podstępem sprawił, że nasz bohater trafił do dziczy, w której czyhają na niego różne niebezpieczeństwa. Wilson musi uciekać przed groźnymi potworami, walczyć z naturą, zbudować schronienie, jedzenie, rozpalić ogień i wytworzyć narzędzia potrzebne do przetrwania. Cechą, która wyróżnia „Don’t Strave” na tle innych produkcji z gatunku gry survivalowe na PC, jest grafika 2D oraz kreskówkowy styl o które oparty został wygląd tytułu.


Zobacz także: CS GO – Poradnik. Wszystko co musisz wiedzieć zanim ruszysz do bitwy!


Gry survivalowe – Tematyka post-apo w świecie gier komputerowych
5 (100%) 1 vote
Gry / przez

Post Author: admin