Wiedźmin 3. Skąd taki sukces polskiej gry na świecie? [Wyjaśniamy]

Wiedźmin - Geralt
Wiedźmin – Geralt

Gdziekolwiek pojawia się ranking na najlepsze polskie gry, Wiedźmin 3 zajmuje pierwsze miejsce. Zresztą tytuł ten detronizuje nie tylko polskie gry PC, ale także wiele zagranicznych pozycji. Skąd tak wielka popularność Wiedźmina 3?

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Polskie gry PC już nigdy nie będą takie same

Wiedźmin 3 sprzedał się na całym świecie w olbrzymiej liczbie 10 milionów egzemplarzy. To gra, która jest jedną z najwyżej ocenianych pozycji w historii gier video, co znajduje odzwierciedlenie w wielu najważniejszych nagrodach branżowych. Zdecydowanie Wiedźmin 3 wyprowadził polskie gry PC na inny poziom, a twórcy gry – CD Projekt – ustanowili wysoko poprzeczkę dla kolejnych tytułów.

Wiedźmin 3, podobnie jak 2 poprzednie części tytułu, bazuje na bestsellerowej sadze Andrzeja Sapkowskiego, który stworzył niesamowite uniwersum wykorzystujące słowiańską mitologię, cięty humor i postaci o nietuzinkowych charakterach. CD Projekt wykupiło prawa do korzystania z tego bogactwa, co pozwoliło zbudować oryginalny i wciągający świat gry.

Najlepsze polskie gry – kolejne Wiedźminy

Pierwsza część Wiedźmina została oddana w ręce graczy w 2007 roku. Nie była pozbawiona wad, jednak bez wątpienia tematyka, uniwersum oraz fabuła przypadły im do gustu. Kolejna odsłona tytułu, Wiedźmin 2: Zabójcy królów, okazała się za to prawdziwym hitem. Zbudowana na nowym silniku, ze znacznie lepszą oprawą graficzną, zmienioną mechaniką gry i bardziej urozmaiconą warstwą fabularną zarobiła pieniądze niezbędne do wzniesienia się na kolejny poziom. Do pracy nad Wiedźminem 3 przystąpił zespół 240 osób, a łącznie wszystkich zaangażowanych do projektu było ponad 1500. Udało im się stworzyć otwarty świat gry, w którym zarówno główna linia fabularna, jak i wątki poboczne są tak samo wciągające, a wszystkiemu towarzyszy klimatyczna muzyka, oprawa graficzna przyprawiająca o zawrót głowy i najwyższej klasy grywalność.

Trzeba wiedzieć, jak się sprzedać

Marketing gry zdecydowanie skupiał się na tym, co najlepsze. Polskie gry PC jeszcze nigdy nie miały tak przemyślanej kampanii, na którą składały się niesamowite filmy należącego do Tomasza Bagińskiego studia Platige Image i chętnie udostępniane filmy z rozgrywek. Łączny budżet całego projektu, wraz z promocją, wyniósł ponad 300 mln złotych. W roku 2017 CD Projekt zanotowało na giełdzie zysk netto w wysokości ⅔ tej kwoty.

Frontem do graczy

Najlepsze polskie gry i zagraniczne starają się budzić maksymalnie pozytywne skojarzenia ze swoimi tytułami poprzez udostępnianie darmowych dodatków i rozszerzeń. Nie inaczej było z CD Projekt, który od momentu wypuszczenia na rynek Wiedźmina 3, wydał kilkanaście mniejszych rozszerzeń i oddał je w ręce graczy totalnie gratis. Z kolei dwa duże dodatki – Krew i Wino oraz Serca z Kamienia w dniu premiery sprzedawane były w relatywnie niskiej kwocie.

Wiedźmin: recepcja za granicą

Wszystkie trzy części Wiedźmina zwiększyły świadomość na temat polskiego rynku gier komputerowych na całym świecie. Dodatkowo zaprezentowały zupełnie nową wartość fabularną, która bazując na słowiańskiej kulturze okazała się powiewem nowości na tle oklepanych już i świetnie znanych motywów. Przerażające potwory o dziwnych nazwach, typowo polskie krajobrazy (w Wiedźminie została wykorzystana nawet wieś Zalipie!), polski kolorowy folklor i przekleństwa wzbudziły zachwyt nawet w Holywood. W najbliższych latach jedną z najbardziej oczekiwanych premier Netflixa jest serial bazujący na książce Sapkowskiego – z pewnością nie wydarzyłoby się to bez gry Wiedźmin.

 


Zobacz także: Popularne akcesoria do Playstation 4. Sprawdź co jeszcze jest ci potrzebne do pełnej frajdy!


 

Wiedźmin 3. Skąd taki sukces polskiej gry na świecie? [Wyjaśniamy]
5 (100%) 1 vote

Post Author: admin